Kroz “Koaliciju za dostojanstvenu plaću️”, javno smo pozvali Ustavni sud da ocijeni usklađenost Zakona o minimalnoj plaći s člankom 56. Ustava. Navedeni članak definira pravo svakog radnika na zaradu kojom može osigurati sebi i svojoj obitelji dostojanstven život.
Smatramo da je za dostojanstven život obitelji, danas potrebno najmanje 1.800€ neto, dok minimalna plaća, iako raste, trenutno iznosi 35% dostojanstvene plaće.
Vlada je propustila povećati osnovni osobni odbitak poreznim izmjenama, što bi značajno povećalo neto plaću za mnoge radnike.
Upozorili smo i na neproporcionalne neoporezive primitke u odnosu na nisku minimalnu plaću što u konačnici usporava rast plaća u bruto iznosu. Nakon najave povećanja dostupnih neoporezivih primitaka, poslodavci su počeli dogovarati umjesto povećanja bruto plaća, isplate dodataka koji su neoporezivi. Pojedini poslodavci uz minimalnu plaću svakog mjeseca isplaćuju razliku do dogovorene plaće kroz različite, često formalno neregulirane, neoporezive dodatke. Ovaj pristup rezultira isplatama dodataka koji se predstavljaju kao „plaća“, a koji nažalost radnicima nisu zajamčeni. Često se radnike ucjenjuje uskraćivanjem tih dodataka, što smo već upozoravali prilikom donošenja Zakona o minimalnoj plaći i Zakona o radu.
Posebno je zabrinjavajuće da se u tolikom broju ugovaraju minimalne plaće, što će dugoročno utjecati na visinu mirovina. Sve ove politike mogu dovesti do porasta umirovljeničkog siromaštva umjesto da smanje tu nepravdu.